piątek, 12 lutego 2010

Co łączy Kobro, fraktale i zbiór Mandelbrota?




Wyśmienity kolaż Witolda Taworskiego.

Zostawiłam sobie na deser - krążyło to zdjęcie po mojej głowie przez jakiś czas z kilku powodów - dużo ostatnio czytam o matematycznych kombinacjach brył, o granicach, fraktalach i nieskończoności, entropii. Z wielką przyjemnością i jednym tchem przeczytałam niedawno kupioną pracę pod redakcją Wilkoszewskiej "Czas przestrzeni" i Francastela "Sztuka a technika" i kilka innych. Męczyła mnie wstęga Mobiusa i jej kombinacje, trafiłam w końcu na Katarzynę Kobro i popadłam w zachwyt - to jest odpowiedź!
Na studiach Kobro zlekceważyłam, pisząc pracę o jej mężu, ona jawiła mi się jako tło jego działań; teraz widzę zupełnie nową jakość jej rozważań nad przestrzenią, w ogóle granicą dzieła sztuki. Kobro niezwykle umiejętnie wpuszcza przestrzeń zewnętrzną w obrąb rzeźby, łącząc, nie dzieląc, jak było do tej pory. Jest jeszcze wiele arcyciekawych wątków w jej twórczości, tak jak u Abakanowicz, którą na razie sprowadziłam tylko do kokonów(za co przepraszam), ale ten aspekt zainteresował mnie w kontekście świetnej pracy studenckiej Pana Witolda.

Właśnie ów stan pośredni przysługujący przestrzeni "na granicy dzieła sztuki" jest tu przyłapany na gorącym uczynku migawki aparatu - kolaż składa się z zestawionych obok siebie zdjęć butelki na parapecie, przed malowanym witrażowym oknem lub obrazem domów, stojących na tle okna. Wzory łączą się ze sobą, tworząc specyficzne struktury.Występuje tu pewna wersja stanu pośredniego w postaci wzoru matematycznego pod nazwą zbioru Mandelbrota. Krótko mówiąc prezentuje on abstrakcyjną (sic!) wersję realnego świata - struktury brzegu i dwuścienności. Geometrię fraktalną jako taką charakteryzuje rosnąca złożoność struktury: im bliżej pogranicza między zbiorem a "zewnętrzem" - tym większa złożoność i tym mniejsza nadzieja na przestrzenną skończoność zbioru.

Japońskim elementem całej pracy jest spokój Pana Witolda, kiedy opowiadał mi o procesie tworzenia i czynniku przypadku; bardzo spodobał mi się ten zdystansowany podziw do wytworu własnej wyobraźni i czyste zainteresowanie formą, jakby pozwalał rosnąć i rozwijać się autonomicznemu obiektowi i przyglądał mu się z zainteresowaniem;D

Połączyłam w tej refleksji dwie różne kwestie według własnego widzimisię, boję się teraz reakcji znawców tematu ;) Cóż, urok bloga, jest ryzyko, jest zabawa!

nieuzasadniona panika



przed powrotem do pracy?...





[zdjęcie z kolekcji Lecha Bukowskiego]

Adasiowy pamiętnik




antyczne kuszą najbardziej...




taki samochód syn mi kiedyś kupi, rozpoznajecie co to? [rysowane z pamięci]



tematy morskie są kuszące, zwłaszcza wątek o jeżowcach



dziadek podlewa swoje róże





nasz dom

dziękuję!



od Kazika

czwartek, 11 lutego 2010

bluesowa herbata dziś po kolacji

Jak wieść gminna niesie dziś Radio Rzeszów wypuści w eter kolejną,75 edycję błękitnych dźwięków w audycji "Blues Attack" i jak znam Redactora Victora - będzie się przy czym pokiwać!
Tam, gdzie fale mackami nie sięgną - mamy opcję słuchania online.

http://www.radio.rzeszow.pl/

Słuchajcie ze mną!

19:08 - 22:00...

...Aby zaraz po audycji przełączyć radio na Bielszy Odcień Bluesa ;)) w Trójce tym razem!

J.E. Steve Salas



odrobinę więcej o Prowadzącym: http://www.myspace.com/victor.czura

praca dizajnera wzbogaca

Featured Jobs:

Junior Designer
Flood Creative, Nyack, NY

Director of Business Development
Ceradini Brand Design , New York , NY

Mid Weight/Senior designer
The Creative Method, Surry Hills, Australia

Packaging Development Engineermethod products, San Francisco, CA

Packaging Project DirectorE. & J. Gallo Winery, Modesto, CA
Creative Services Design Director, RetailMartha Stewart Living Omnimedia, Manhattan, NY

Creative Design Director - 3D PackagingAramis and Designer Fragrances Division of the Estee Lauder Companies, New York City, NY

To view more packaging jobs, and to post a job to the board,
visit The Dieline Jobs.

http://www.thedieline.com/blog/2010/02/this-weeks-hot-packaging-jobs-from-the-dieline-1.html?utm_source=feedburner&utm_medium=feed&utm_campaign=Feed%3A+TheDieline+(TheDieline.com+-+Blog+-+World%27s+%231+Package+Design+Website)

szczegóły tu: http://thedieline.coroflot.com/public/jobs_browse.asp

kreatywni poszukiwani;)

wtorek, 9 lutego 2010

zajęcia praktyczno-techniczne III

Pani Natalia (siatka druciana, farba)
Bardzo podoba mi się ten projekt i efekt rozpadu tkanki roślinnej, butwiejącego liścia.




http://willowmanor.blogspot.com/2010/01/skeleton-leaves-stereoscopes.html

http://sermonsinstones.com/

kształt miał nawiązywać do:





Pan Tomasz (z przewodu wentylacyjnego)
Ponieważ niewiele rozmawialiśmy o projekcie, nie doszukuję się źródeł, może kiedyś się dowiem, czy efekt jednopunktowego źródła światła w tak długiej strukturze był zamierzony i jaki był cel.




Pani Justyna (zabawa materiałem i kolorem, dodatkami)

poniedziałek, 8 lutego 2010

zajęcia praktyczno-techniczne II

Pan Łukasz (rurka z tworzywa)








jak zachód słońca Olafura Eliassona, prawda?

Pani Nina:




zajęcia praktyczno-techniczne z ...designu

...czyli kolejne ciekawe prace Państwa z III roku. Marcinie i Moniko, pytaliście o lampy do nowego mieszkania, oto wybór, który będę poszerzać w miarę, jak przyjdzie więcej maili ze zdjęciami, w razie czego skontaktuję z autorem wybranej pracy ;]


Lampa z tykwy od Pana Arka:













Pani Beata (z plasterków pomarańczy)





Pani Małgorzata





cdn

ps. rozwiewając czarne wizje C. - nie, nie zmuszam studentów, aby zamknięci w piwnicy ciosali dla mnie meble i elementy wystroju wnętrz, którymi handluję, a którymi płacą za oceny bdb z egzaminów ;D


[zdjęcia autorów prac]