niedziela, 9 maja 2010

tasznikowe pole miłościfot:dr /(Rychu wielki jak Guliwer przy domu)(Capsella bursa pastoris)


Ma serduszkowe liście. Może to powód do detronizacji róży, jako kwiatu miłości?

Wygląd, występowanie i cechy charakterystyczne

Roślina roczna lub dwuletnia, samopylna, o rozgałęzionej, bruzdowanej łodydze. Osiąga wysokość 20-40 cm. Liście dolne są zebrane w różyczkę, łodygowe - siedzące, lancetowate, zatokowo ząbkowane, pierzastodzielne lub niekiedy całobrzegie o strzałkowatej nasadzie. Drobne, białe lub bardzo rzadko bladoróżowe kwiaty są zebrane w grona. Owocem tasznika jest charakterystyczna sercowatotrójkątna łuszczynka. Kwitnie od marca do października, czasem (w łagodne zimy) przez cały rok. Zdarza się, że zimuje w postaci różyczki liści. Jest gatunkiem bardzo pospolitym, nie ma szczególnych wymagań glebowych, występuje praktycznie wszędzie, szczególnym upodobaniem darząc przydroża, przychacia, śmietniki, gleby piaszczyste, krzemionkowe i gliniaste. Nasiona tasznika bardzo długo nie tracą zdolności do kiełkowania.

Surowiec, skład chemiczny i działanie:

Surowcem zielarskim są tylko czyste, zdrowe, kwitnące łodygi, które należy suszyć szybko, w warunkach naturalnych. Zawierają aminy biogenne (tyraminę, histaminę, betainę, cholinę, acetylocholinę itp.), flawonoidy, kwas fumarowy, saponiny trójterpenowe, glikozyd siarkocyjanowy. Działa przeciwkrwotocznie, słabo moczopędnie, rozkurczowo na mięśnie gładkie macicy. Lekko obniża ciśnienie krwi i zwiększa jej krzepliwość. W większych dawkach może mieć działanie toksyczne.

Potwierdzone farmakologicznie i klinicznie działanie przeciwkrwotoczne jest jednak uzależnione od obecności amin pochodzenia białkowego, które rozkładają się w wyciągu po jego przechowywaniu przez trzy miesiące.

Zastosowanie lecznicze i dawkowanie:

Zwykle przygotowuje się napar z ziela tasznika (trzy łyżeczki ziół na szklankę wody), który należy pić dwa do trzech razy dziennie (po 1/3-1/2 szklanki), przy zbyt obfitych miesiączkach, krwawieniach z macicy, niewielkich krwotokach z dróg pokarmowych i nawykowych krwawieniach z nosa.


Przy krwawiączce (hemofilii) można wspomagająco stosować nastój z dwóch łyżek tasznikowego suszu zalanych szklanką zimnej, przegotowanej wody (należy nastawić go na noc), dwie łyżki zaparzyć szklanką wrzątku i dwie łyżki zagotować w 1/4 litra wody. Uzyskane płyny należy zlać razem i pić po pół szklanki co dwie godziny, w razie skaleczenia robić opatrunki z tego samego płynu. Można również stosować odwar z mieszanki ziela tasznika, skrzypu, rdestu ostrogorzkiego i kłącza pięciornika (w równych ilościach) i pić go dwa lub trzy razy dziennie przed posiłkiem.
Zastosowanie magiczne

Tasznik jest rośliną wiązaną z Saturnem i uwrażliwiającą na jego wpływ. Poza tym nie ma szczególnego znaczenia magicznego.

źródło: http://druidyzm.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=78:tasznik&catid=55:zielarstwo&Itemid=93

A heart-shaped leaves helps to keep your heart and blood heathy!

8 komentarzy:

bajerowicz@o2.pl pisze...

Omatkokochana - ale wyjaśnień udzieliłaś na temat.... jednej z moich najulubieńszych roślinek ;DDDDDD Moja mama z przerażeniem zawszze patrzyła jak wsuwam te serduszkowe owocki :D Jak byłam małą dziewczynką, to wierzyłyśmy z koleżankami, że one nam zapewnią "zakochanie" :DDDDDDDD Do dziś mam do niej wielka słabość i ciagle usiluje zrobic jej dobre zdjecie, ale chyba nie umiem, za to gdzies mam obrazki na temat :DDDDD
DZIEKI DOROTA :DDDDDD

doro pisze...

Maj pleżyr ;)

bajerowicz@o2.pl pisze...

p.s.: W tym roku wysialo mi sie jej bardzo duzo w ogrodzie - prawde mowiac z zalem piele ja na grzadkach :(

doro pisze...

Super roślinka ;)

bajerowicz@o2.pl pisze...

Noooooooooo - nie tylko ładna, ale i pożyteczna ;DDDDD

Kilauea Poetry pisze...

So this is considered even protocarnivorus because of the musilage in the leaves, interesting! Was just talking about plants like the fly trap with my son last night! I read a little about it..how it's used in cooking..but I like that it helps women's related issues.
Field of these flowering herbs are pretty!

doro pisze...

Regina - right!!!
It's a nice herbs! An lovely shaped!
greetings and thanks for comment.

cynka pisze...

a ja mam stempelek z tasznikiem...i nie widziałam , że on tyle może...tasznik, znaczy się..a nad stempelka użyciem teraz myślę .. :))