czwartek, 11 marca 2010

Jedno nazwisko, wiele kamieni

Napisałam o nim sporo i wciąż mnie fascynuje.
A może już go znacie?
Architekt, który razem z robotnikami miesza zaprawę, muruje, wybiera kolor cegły. Maluje fakturami marmuru, zaprasza stare rzeźby do nowych wnętrz. Przywołuje wąskie uliczki średniowiecznych miast.


Pierwsze dwa zdjęcia to kościół Bożego Miłosierdzia w Krakowie na Os. Oficerskim, proj. Stanisław Niemczyk, Marek Kuszewski, trzecie zdjęcie : kościół Ducha Świętego w Tychach, pozostałe: Tychy - Paprocany, kościół (w budowie) Świętych Franciszka i Klary, Stanislaw Niemczyk.

A few churches of Stanislaw Niemczyk, one of the most interesting architect, most of pics: construction of franciscan church and monastery in Tychy-Paprocany
He creates incredible re-historic sacral spaces and objects.

15 komentarzy:

Pchełka pisze...

szkoda, że nie jestem Twoją studentką..dam szansę na zaliczenie.:) pozdrawiam..

Mishka pisze...

To Artysta przez bardzo duże A. On nie tylko miesza zaprawę z robotnikami, ale też wie, do czego ta budowla ma służyć. Dlatego jego kościoły są tak pełne sacrum. A jeśli się do nich doda jeszcze np. ikony Nowosielskiego... A gdzie tym razem Artysta postanowił dotknąć absolutu?
Ale Pchełka ma rację, niech się studenci wykażą :)

doro pisze...

mmmmm, mniód na moje serce, że wiecie o kim mówię ;D

Anonimowy pisze...

:)STANISŁAW NIEMCZYK...zapewne Kościół Ducha Św. w Tychach...:)m.r

Gupiczek pisze...

Brawo Rabka :D

masz 5 u Pani Profesor na zaliczenie :D

a ten kościół to zapamiętasz do końca życia ;P ha ha ha ha ha ha ha
więc miałaś fory ;P

:D

doro pisze...

a skąd mam wiedzieć, że to Pani Magda, jeśli się nie podpisała, mmm? ;D

doro pisze...

no dobrze, m.r. może wystarczy ;)

Gupiczek pisze...

proszę uwierzyć na słowo :)

i na inicjały ;P

a przed wpisem Magdy, rozmawialiśmy o tym na gg- może podzieli się swoimi refleksjami na temat tego Pana, a szczególnie do tego kościoła- bo ma silną wieź z nim związana heheheheheheheheheheheheheheh

Mishka pisze...

Ale, ale... Ja ciągle mam niedosyt wiedzy, gdzie to pan Niemczyk buduje nowy kościół? Bo tych kilka pierwszych zdjęć to chyba kompleks kościoła Miłosierdzia na Oficerskim w Krakowie (tak przynajmniej wygląda), ale pozostałe to stadium budowy. Gdzie? To coś nowego, czy po prostu zdjęcia sprzed lat?

doro pisze...

Już odpowiadam: istotnie, pierwsze dwa zdjęcia to Kraków i wymieniony Kościół, trzecie to fragment iglic w Tychach - kł Ducha Świętego, pozostałe to Tychy - Paprocany, nowobudowany kosciół pw Św Franciszka i Klary, zdjęcia z r 2006, do dziś nieukończony, z dolomitu, o bardzo ciekawym programie ikonograficznym, niestety w internecie niewiele jest na ten temat http://tychyofm.pl/artykul.php?id=14
http://www.tychy.pl/News/exeConcrete/?mid=2&id=6266
Kosciół pełen jest nawiązań do Asyżu, form symbolicznych, udało mi sie wejść na teren budowy dzięki uprzejmości jednego ze stróży, który w dodatku bardzo chętnie mnie oprowadził i opowiedział o pracy, Niemczyku, parafianach. Bardzo polecam odwiedzenie - niezwykły klimat.
(niektóre ze zdjęć pojawiły się w zeszłym semestrze na wykładach więc gratuluję Pani Magdzie uważnego oka)
Mishka, jeśli Cie to interesuje to służę na maila resztą zdjęć, mam ich sporo.
Pozdrawiam i dziękuję!

Kasia pisze...

Świetne zdjecia.

ewiater pisze...

Pisałam kiedyś artykuł o nim - jest genialny. Niesamowita wyobraźnia i "organiczny" sposób tworzenia - pewnie stąd takie rewelacyjne efekty.

Nomad_FH pisze...

A ja się narażę. Kościół w Tychach mi się absolutnie nie podoba. Jest dla mnie bardzo brzydki. A obserwuje jego "rozwój" od momentu wkopania kamienia węgielnego. Pozostałe - racja, są świetne.

Kilauea Poetry pisze...

The architecture is nice..I like the stone and brick work here..that angel looks trippy through the brush-

doro pisze...

Niemczyka bardzo cenię, jednak faktycznie kościół Św Ducha w Tychach jest różnie odbierany, osobiście jestem zwolenniczką pozostałych realizacji, jak Paprocany.