niedziela, 23 lutego 2014

zupełnie niewszystko straconeWydobyłam się z chaosu w stan, który skutkuje dziwną amorficzną bolączką mózgu - trochę piecze adrenalina z tyłu głowy, odrobinę pali kark, wybrzuszając garb.


Zawisłam zawodowo, naukowo, rodzinnie, duchowo, każdorazowo. Nie nie, to nie depresja! To jakby miarowe śledzenie płatków kurzu w słońcu. Wycofanie do pozycji obserwatora, a może lepiej - ośmiornicy przyczajonej we wnętrzu ceramicznego pustaka na dnie morza. Podglądałam kiedyś taką.

To trochę a propos zabytków - omawiam ze studentami definicje substancji zabytkowej, szukamy granic, absurdów, paradoksów. Zburzenie i wybudowanie domu to replika, kopia, substytut? Czy wolno odrąbać późniejsze przybudówki? Kiedy zabytek jest całością, a kiedy jest "zanieczyszczony" późniejszymi wiekami i czy to możliwe? Czy nas też w życie zanieczyszcza, czy wbudowujemy w siebie kolejne epoki? Co wycina chirurg plastyczny - czy tylko wiszącą tkankę, czy również historię?

Jedynym motywem, który powtarza się w moim życiu ciągle i bez przerwy jest wyciąganie macek i macanie wszystkiego wokół, jak ośmiornica z pustaka. Wchłanianie w siebie wszystkich wrażeń tak łapczywe, że aż zmieniam kształt na chwilę. A później muszę ulepić wszystko to, co zrozumiałam.Wypełniam sobą każdą sytuację, z którą się zapoznaję - jestem amorficzna! Glina ma podobną specyfikę; niby ją kształtujemy a i tak osiągnie jedynie i tylko kształt taki, jaki nadadzą jej nasze palce.
I tak chciałabym uczyć. Aby uczniowie wlepiali w swoje życia wszystko, czego się nauczyli.

Niedawno spotkałam moją panią profesor z liceum. Ćwiczymy teraz na jednej sali gimnastycznej chińską gimnastykę Tai - Chi. W szatni opowiedziałam o swojej niespodziewanej drodze belferskiej, na co pani Renata odpowiedziała - ale ty byłaś skazana na to, byłaś ulepiona do tego! Myślałam, że o tym wiesz!
Nie wiedziałam. Jak dziwnie nie wiedzieć jednak, kim się jest. A później misternie się czołgać i lepić, macać to dno z innymi, podobnymi ludźmi.

Może zupełnie nie wszystko jeszcze stracone.


A teraz zupełnie nieprzebrane morze chaosu, czyli co słychać od listopada:


Dzidzia po operacji przykryta kordełką, bo ma gorączkęFred i Dzidzia - naręcze kotów

 anioł Ewy - klasa!
wernisaż wystawy Tomka - Michał zapoznaje się z folderem


walki uliczne i polne

 wykład prof Hellera w Rzeszowie !!! mapa Wszechświata 

                                                       śluby, chrzciny, spotkania po latach!wędrujące światła


szczęśliwe poczęstunki u Basiu i Tomka ;)


treningi radości !!! Ewa ;)